Czym kierować sięprzy wyborze drzwi wewnętrnych.
Otrzymaj oferty od specjalistów jak SLAVKO Katarzyna Szudy nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

SLAVKO Katarzyna Szudy

Czym kierować sięprzy wyborze drzwi wewnętrnych.

Autor: Katarzyna Szudy, publikacja: 2017-10-31

Często zadajemy sobie pytanie: jakie drzwi wewnętrzne wybrać, aby pasowały do wystroju mieszkania, były funkcjonalne i nie za drogie? Wiadomo o gustach się nie rozmawia, a każdy ma inny, pokrótce przestawimy Państwu, czym należy kierować się podczas wyboru drzwi.

Zdjęcie nr 1

Miejsce montowania drzwi

Drzwi wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć różne kolory, powierzchnię i wzory. Wybierając drzwi, kierujemy się ich wyglądem i nie jest to dobry kierunek. Aby dobrze wybrać drzwi, powinniśmy się wziąć pod uwagę to, gdzie będą one montowane.

Jeśli chcemy wpuścić trochę światła do przedpokoju czy korytarza bez okna, wystarczy wstawić w pokojach drzwi z dużymi szybkami albo całe ze szkła. Do wyboru są różne szkła, m.in.: przezroczyste, matowe, ornamentowe. Jeżeli korytarz mamy doświetlony bezpośrednio oknem, to możemy zdecydować się na drzwi pełne bez szybek lub z delikatnym przeszkleniem.

Jaki rodzaj konstrukcji drzwi wybrać?

W marketach dostępne drzwi od ręki mają w środku tzw. plaster miodu lub coś innego, skrzydła są bardzo lekkie, podatne na uszkodzenia i elastyczne. Kupując drzwi w salonie, unikniemy takich drzwi, a przynajmniej ich sprzedawca powinien nas poinformować, z czego składa się wybrany model. Aby uniknąć takich sytuacji, trzeba pytać, ponieważ wybierając najtańsze drzwi, najczęściej otrzymujemy drzwi z tym nieszczęsnym plastrem miodu, ale nie zawsze. Często zmiana producenta czy modelu skrzydła powoduje zmianę wypełnienia. Wybierając rodzaj konstrukcji, mamy wpływ na wytrzymałość, stopień stabilizacji, dźwiękoszczelność oraz termoizolację.

Zewnętrzna część skrzydła jest często pokryta cienkimi płytami pilśniowymi MDF lub HDF. W płytach MDF będących warstwą wykończeniową są czasami tłoczone wzory. Płyty lakieruje się, maluje lub powleka sztucznymi albo naturalnymi okleinami. Najtańszą, najbardziej wrażliwą na wilgoć i uszkodzenia sztuczną okleiną jest dekor. Najbardziej odporną – twarda okleina CPL. Jest to wielowarstwowy laminat zespolony klejami żywicznymi i pokryty warstwą lakieru odpornego na ścieranie. W droższych liniach skrzydła i futryny są okleinowane fornirami drewnianymi.

Jednym z ważniejszych czynników przy wyborze drzwi jest jego kolor oraz struktura. O kolorach nie będziemy pisać, bo, jak wcześniej wspomnieliśmy, to kwestia gustu. To, co nas interesuje, to okleina lub inna struktura. Pokrycie skrzydła można podzielić na kilka grup na podstawie jakości wykończenia stanowiącej trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne, czyli ścieranie, na środki czystości, wilgotność czy światło dzienne.

Rodzaje ościeżnic

Kolejnym ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić przy wyborze drzwi, jest ościeżnica. Drzwi najczęściej kupujemy razem z ościeżnicą, która jest wykonana z tych samych materiałów co skrzydło. Ościeżnica może być prosta o szerokości 10 cm, ale aby efektownie wykończyć otwór, powinniśmy dokupić też opaski. Drugim rodzajem ościeżnic jest regulowana, która okala mur z każdej strony i nie potrzebujemy do niej żadnych dodatkowych elementów wykańczających – jest to efektowny, ale i zarazem droższy wariant.

Ościeżnica tradycyjna – przylgowa – ma na obwodzie kilka profili, do których przylega skrzydło drzwiowe. W takich ościeżnicach montuje się widoczne zawiasy, które znajdują się na zewnątrz konstrukcji, najczęściej dwa lub przy cięższych skrzydłach trzy. Tak zwane ościeżnice bezprzylgowe mają prostszy przekrój. Pasujące do nich skrzydła mają prostą krawędź i przywierają do ościeżnicy tylko po zewnętrznym obwodzie. Łatwiej jest takie drzwi utrzymać w czystości. Z jednej strony skrzydło oraz ościeżnica tworzą jedną płaszczyznę – nadaje to drzwiom nowoczesny wygląd. Aby w pełni wykorzystać zalety ościeżnic bezprzylgowych, zwykle montuje się w nich ukryte zawiasy.

Przy wyborze drzwi jest wiele czynników, którymi należy się kierować, ważne, aby drzwi spełniały swoją funkcję, otwierały się i zamykały oraz przede wszystkim by były dobrze zamontowane.


Opracował:
Katarzyna Szudy
SLAVKO Katarzyna Szudy

Drzwi - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 8 116 Sprzedawców Drzwi najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o drzwiach